НАША МІСІЯ - бути каталізатором викорінення інституційного догляду дітей
УКР | РУС | ENG
Представництво благодійної організації "Надія і житло для дітей" в Україні
шукати
Проекти
ЦЕНТР 'ПРОМІНЬ НАДІЇ': СИСТЕМА ЗАХИСТУ ДІТЕЙ БЕЗ ІНТЕРНАТІВ

Проект ‘Розробка та відпрацювання механізмів деінституціалізації на території Макарівського району’.

Реалізацію проекту ми розпочали у 2006 році. До того часу ми вже мали позитивний досвід з впровадження пілотних моделей створення послуг для дітей, які дають можливість дитині рости і виховуватися в сім’ї. Створення дитячих будинків сімейного типу, робота з дітьми в інтернатних закладах, запровадження послуг для матерів з дітьми, які мали намір відмовитися від своїх дітей – весь наш досвід переконливо доводив, що необхідно докорінно змінювати систему захисту дитини безпосередньо там, де дитина проживає, в громаді. Неодноразово ми пересвідчувалися, що найбільш ефективною і результативною є підтримка для сімей, якщо ця підтримка надається за місцем їх проживання і відповідає індивідуальним потребам кожної дитини/сім’ї.

Ми поставили перед собою досить амбітні завдання – на прикладі одного району відпрацювати модель системи захисту дітей, яка б дала можливість відмовитися від інтернатного виховання дітей і забезпечила б  розвиток сімейно-орієнтованих служб та послуг для дітей і їх сімей в громадах.

Презентація про початок реалізації проекту в Макарівському районі:

Під час роботи з дітьми та сім’ями ми провели детальний аналіз ситуації в районі з метою визначення першочергових потреб у розвитку соціальних послуг і сформували перелік послуг, які необхідно впроваджувати в районі.

Отримані результати дали можливість розробити дизайн Центру соціальної підтримки дітей та сімей, розробити зміст послуг, порядок їх надання та кваліфікаційні характеристики персоналу, який зміг би забезпечити надання цих послуг.

Хронологія створення Центру соціальної підтримки дітей та сімей ‘Промінь надії’

У червні 2010 року було розпочато будівництво Центру соціальної підтримки дітей та сімей ‘Промінь надії’.

30 грудня 2010 року рішенням сесії Макарівської районної ради було створено Комунальний заклад ‘Макарівський районний центр соціальної підтримки дітей та сімей ‘Промінь надії’.

У серпні 2011 року приміщення Центру введено в експлуатацію.

Будівництво та облаштування Центру здійснювалося Представництвом благодійної організації ‘Надія і житло для дітей’ в Україні за рахунок залучених благодійних коштів. Зокрема: будівництво Центру було профінансовано британською консалтинговою фінансовою компанією St. James’s Place (7 млн. 500 тис. грн.). На придбання меблів та дитячого майданчику залучені кошти компанії Віннер Імпортс Україна у сумі 200 тис. грн. Крім того, Київська облдержадміністрація на придбання меблів та обладнання виділила 200 тис. грн., 35 тис. грн. було надано підприємствами, що знаходяться на території Макарівського району.

1 вересня 2011 року Центр розпочав свою роботу як районний комунальний заклад і є, фактично, комплексом послуг, які були розроблені з урахуванням потреб населення району, загального аналізу ситуації у сфері захисту дітей.

26 жовтня 2011 року відбулося урочисте відкриття Центру.

Відео про відкриття Центру:

Модель Центру соціальної підтримки дітей та сімей ‘Промінь надії’

Головна мета Центру – зберегти сім’ю, попередити розлучення дітей з їхніми батьками, створити умови, за яких жодна дитина з району не буде направлена до інтернатних закладів, а натомість, буде отримувати необхідний захист і підтримку у своїй громаді.

Презентація про результати реалізації проекту у Макарівському районі:

У структурі Центру передбачено роботу таких відділень:

відділення термінового влаштування дітей (розраховане на 12 дітей) – створено для дітей, які потребують термінової допомоги, вилучені з сімей, постраждали від насильства, залишені батьками тощо. При вилученні дітей із сімей, соціальні працівники проводять роботу з батьками на предмет їхньої реабілітації, вирішення нагальних проблем з метою  подальшої реінтеграції дітей в їхні сім’ї або влаштування в сім’ї родичів під опіку, прийомні сім’ї та інші сімейні форми.

малий груповий будиночок (розрахований на 10 дітей) – відділення розміщено в окремому приміщенні, де побутові умови не відрізняються від звичайної сім’ї і атмосфера виховання теж максимально наближена до сімейної. В основі роботи з дітьми індивідуальний підхід до кожної дитини, побудова довірливих стосунків  між працівниками та вихованцями, система наставництва, відповідальності одного вихователя за 3-4 дітьми. Діти разом з дорослими організовують своє життя (готують їжу, прибирають в будинку, роблять закупки, планують витрати). У відділені відсутній технічний та обслуговуючий персонал.

відділення профілактичної роботи, яке включає:

  • службу підтримки матерів з дітьми (окремі кімнати для 3 сімей – 12 осіб) – невідкладна допомога дітям і їх батькам в умовах стаціонару, які потрапили в надзвичайні обставини, постраждали від насильства, нещасних випадків та ін.;
  • службу підтримки сім’ї – робота з сім’ями за місцем проживання, в яких існує загроза вилучення дітей; групова робота з батьками (тренінгові заняття з розвитку батьківських навичок, групи взаємопідтримки).

Крім того фахівці Центру (психолог, юрист) надають  консультації жителям громади щодо виховання дітей, захисту їхніх прав тощо.

Перевагами цієї моделі є те, що послуги наближені до людей, методики роботи сфокусовані на збереженні, реабілітації, відновленні сім’ї, діти отримують допомогу в громаді, а не направляються до обласних закладів. Такий підхід дозволяє оперативно реагувати на потреби дітей і приймати рішення в найкращих інтересах дитини.

Відео про Центр 'Промінь надії':

Функціонування  Центру забезпечує виховання усіх дітей району в сімейних умовах і робить непотрібним існування інтернатів для дітей.

Фотогалерея Центру соціальної підтримки дітей а сімей 'Промінь надії': 

Із життя Центру:

26.10.2011| Офіційне відкриття Центру

30.01.2012 | Візит Уповноваженого Президента України з прав дитини

27.03.2012 | Візит віце-прем'єр-міністра України – Міністра соціальної політики

11.06.2012 | Семінар сільських та селищних голів 

31.08.2012 | Семінар для фахівців з соціальної роботи

14.09.2012 | "Промінь надії" розширює мережу контактів 

7.09.2012 | Променисті перемоги: результати першого року роботи  

1.02.2013 | Візит Міністра соціальної політики 

31.05.2013 | Президент України відвідав Центр 'Промінь надії'

18.06.2013 | Всеукраїнський семінар з питань розвитку соціальних послуг для дітей і сімей

11.09.2013 | Представники UNICEF відвідали Центр

Ключові завдання на 2013 – 2014 роки

Налагодження роботи з відповідальними структурами на районному рівні, включення у процес захисту прав дітей усіх дотичних структур, формування моделі ‘гейткіпінгу’. Під  ‘гейткіпінгом’ ми перш за все розуміємо створення ефективних механізмів підтримки сім'ї та прийняття рішень щодо долі дитини з максимальним урахуванням її інтересів, попередження вилучення дітей з сім'ї. Послуги фахівцями мають надаватися професійно і відповідно до описаних процедур, а напрацьований досвід та порядок роботи стандартизовано для поширення на інші території

Запровадження роботи Служб підтримки сім'ї в селах району.  Задачі служб – розвиток батьківського потенціалу, створення розвиваючого середовища для дітей, раннє виявлення сімей групи ризику та вчасне надання їм соціальної підтримки. Робота таких служб дозволить сім'ям отримати якісні послуги та розвивати батьківські навички за місцем проживання.

05.03.2014  |  Служба підтримки сім’ї 'Берегиня'

22.07.2013 | Якісна підтримка сімей з сел за місцем проживання 

23.09.2013 | Ознайомчий візит до Новопетрівців 

17.12.2013 | 'Злагода' і 'Оберіг' для сімей Макарівського району 

Розвиток послуг та навчання персоналу новітнім технологіям соціальної роботи є ключовим у забезпеченні повноцінного функціонування моделі. Персонал має бути навченим працювати по-новому, перш за все на попередження, а не на виправлення наслідків. Також дуже важливою є належна групова робота, бо функціонування Центру передбачає проектний тип роботи, де для вирішення проблем отримувача послуг потрібна швидка і скоординована робота декількох спеціалістів. Розроблена і апробована програма підготовки спеціалістів буде використовуватися при підготовці спеціалістів по всій території України.

25.05.2015  |  Семінар з питань захисту прав дітей для сільських і селищних рад Макарівського району

08.12.2014  |  Обмінюючись досвідом, стаємо кращими

18.06.2014  |  Навчання з написання успішних історій в Центрі ‘Промінь надії’

13.02.2013 | Завершено цикл навчання фахівців Центру 'Промінь надії' 

17.04.2013 | Семінар для фахівців Центру на тему сексуального виховання дітей  

15.06.2012 | Серія тренінгів для персоналу Центру 'Промінь надії'

07.09.2012 | Променисті перемоги - підсумки першого року роботи

Поширення досвіду Центру та функціонування системи захисту дітей на районному рівні є важливим компонентом роботи Центру, оскільки впровадження проектів з деінституціалізації, розвиток подібних комплексів послуг для дітей і сімей, створення Центрів підтримки для дітей і сімей є ключовим елементом реформи системи соціального захисту дітей в Україні.

27.04.2015  |  ‘Промінь надії’ прийняв гостей з регіонів

25.06.2014  |  Центр ‘Промінь надії’ відвідала Перша леді країни

13.06.2014  |  ‘Німецько-польсько-українське товариство’ в гостях у ‘Променя надії’

1.02.2013 | Візит Міністра соціальної політики 

24.05.2013 | День відкритих дверей у Центрі 'Промінь надії'

18.06.2013 | Всеукраїнський семінар з питань розвитку соціальних послуг для дітей і сімей

11.09.2013 | Представники UNICEF відвідали Центр 'Промінь надії' 

16.10.2013 | Донецьк-Макарів-Донецьк 

23.04.2012 | Перші кроки у поширенні досвіду Макарівського району на інші території України 

11.07.2012 | Ознайомчі візити до Центру 'Промінь надії' 

Сюжет телеканалу ICTV про Центр, 2012 рік:

Сюжет телеканалу ICTV про Центр, 2015 рік:

Про Центр у ЗМІ:

Державна пенітенціарна служба: 'Ветерани пенітенціарного відомства передали подарунки вихованцям центру 'Промінь надії'

Сайт кампанії 'Відкриваємо двері дітям: 'Велика родина для маленьких сестричок

 


 


Розсилка новин
підписатися
Події
12.04.2017 | Вакансії: стань героєм
11.04.2017 | Погляд у майбутнє: від візії до стратегії
17.03.2017 | Презентація успішного досвіду Дніпровського району: перспективи створення системи ефективного захисту дітей на місцевому рівні
16.03.2017 | Націленість на зміни на місцевому рівні: Жовті Води
24.02.2017 | Консультації з дітьми: почути найважливіший голос
24.02.2017 | Групи взаємопідтримки: підтримка та профілактика для батьків
23.02.2017 | Тренінг 'Особливості психофізичного розвитку дитини' у Дніпровському районі
22.02.2017 | Нарада фахівців соціальної роботи щодо сімейних форм виховання
21.02.2017 | Тренінг з організації і проведення групових форм роботи з сім’ями та дітьми в громадах
25.01.2017 | Стратегічне планування-2017: як це було
Відео
ПАРТНЕРИ:
 

 
АДРЕСА:
вул. Багговутівська, 4, оф. 57, Київ 04107
Телефон: (044) 483 77 83
Факс: (044) 483 29 79
E-mail: office@hopeandhomes.org.ua
(дивитись мапу)