
Коли фотографка Розан Холл народила четверту дитину, вона зловила себе на тому, що порівнює себе з ідеальними знімками мам у стрічках соцмереж. Водночас вона розуміла, що ці фото — лише частина правди про материнство.
Розан розпочала проєкт “Материнство”, в якому знімала під час “відьомської години” – так в англомовних країнах називають час перед вкладанням дітей у ліжко, коли вони зазвичай стають занадто активними й перезбудженими.
Розан визнає, що було важко знайти мам, які б захотіли взяти участь. “Хто схоче показати, як твоя дитина вибухає істерикою або кидає їжу на підлогу? Такого ви точно не побачите в соцмережах”.
“Хоча ми знаємо, що соціальні медіа не завжди відбивають реальне життя, люди, природно, порівнюють себе з тим, що бачать”, – каже Дівна Хаслам, клінічна психологиня та дослідниця сім’ї з Університету Квінсленду. “Виклик соціальних мереж полягає в тому, що люди порівнюють ідеальні картинки зі своїм справжнім повсякденням, зі сопливими втомленими дітьми, де батьки просто хочуть, щоб діти пішли спати, а вони могли б спокійно дивитися серіал.”
Феномен полягає в тому, що у соцмережах люди частіше ділиться позитивним досвідом, ніж негативним.
“Навіть коли ми намагаємось бути щирими та чесними щодо свого досвіду, може статися ненавмисна цензура, через яку ми фіксуємо кращі моменти. Справа не в тому, що наші публікації в соціальних мережах не є реальними, але вони показують лише невелику частину нашого реального “я”. Вони фіксують диво батьківства, але воно є лише частиною реальності, яка також включає безсонні ночі, дітей, що плачуть, розтяжки та невпевненість у собі.”
Дослідження, проведене серед майже 1000 батьків – користувачів Facebook, показало, що ті, які порівнюють себе з іншими батьками у соцмережі, почуваються більш виснаженими, менш впевненими, мають низьку самооцінку і більш схильні до материнської депресії.
Якщо порівнювати себе з іншими природно, чи можна зупинитися? Ось декілька порад :
*Нагадайте собі, що порівнювати свій посередній день з чиїмось найкращим — не зовсім чесно.
*Зберігайте теку із фотографіями своїх “ідеальних моментів” і переглядайте їх, щоб нагадати собі, що у вас теж бувають ідеальні дні.
*Якщо публікації певної людини зачіпають вас, виберіть “тимчасово приховати контент від…” у вашій стрічці. Якщо ваш друг публікує фотографії своєї новонародженої дитини, а у вас щойно стався викидень, попросіть його обмежити цей контент для вас або тимчасово відпишіться і повідомте йому чому.
*Відпишіться від груп або хештегів, які є не є корисними. Шукайте теми, групи або меми, де висвітлено справжнє батьківство, які нормалізують важкий та чесний досвід виховання дітей.
*Має сенс поговорити з друзями в реальному житті, які підтвердять, що також стикаються з труднощами, мають схожі проблеми.
*Самі будьте чесними у своїх постах.
*Поділіться своїми проблемами у безпечному середовищі й ви будете здивовані, як багато батьків проживають те саме.
“Ми повинні нормалізувати всі аспекти материнства, а не лише красиві” — підсумовує авторка проєкту.
Переклад: Дарія Байрак, “Надія і житло для дітей”, жовтень 2021.