
ПРО ПРОЄКТ
У 2013 році ми провели реформування інтернатного закладу з одночасним розвитком комплексу послуг для сімей з дітьми на рівні громади, в результаті чого створили Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Добре вдома» і Малий груповий будинок «Мій дім» у Дніпровському районі Дніпропетровської області. Окрім створення спектру нових соціальних послуг також важливим було відпрацювання нових підходів у механізмі прийняття рішення щодо долі дитини та сім’ї, що дозволило удосконалити систему захисту дітей на районному рівні так, щоб вона дійсно працювала в найкращих інтересах дитини. Унікальність цього проєкту полягає в тому, що з кожним роком його актуальність посилюється, оскільки ми маємо можливість, з одного боку, популяризувати модель створення соціальних послуг на рівні громади, а з іншого – відпрацьовувати механізми міжмуніципального фінансування соціальних послуг.
Мета проєкту – створити комплекс соціальних послуг на рівні громади, який дозволив би реалізувати право кожної дитини на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
Період реалізації: 2013-2021 роки
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?
Наявність успішного досвіду реформування інтернатного закладу й створення комплексу соціальних послуг для дітей і сімей на рівні громади, що понад 5 років ефективно функціонують, сприяють просуванню реформи ДІ в інших територіях, дозволяють апробувати нові підходи в роботі з отримувачами послуг, пілотувати створення й утримання послуг в рамках децентралізації та інших реформ, відпрацювати стандарти соціальних послуг і створити групу практиків-експертів з числа працівників Центру, здатних навчати інших фахівців.
РЕЗУЛЬТАТИ на 31 січня 2020 року
- Жодна дитина з району не потрапила в інтернат за період роботи Центру
- 12 дітей з обласних інтернатів повернулися у громаду
- Вартість послуги для однієї дитини зменшена у 10 разів, у порівнянні з інтернатним закладом
- 4645 осіб отримали допомогу в Центрі в період з 2015 по 2019 рр., а саме 2205 дітей, 2440 батьків
- 248 дітей та 324 батьків із 186 сімей отримали послуги Центру у 2019 році
- За час існування МГБ (з листопаду 2013) із 51 дітей 21 влаштовано в сімейні форми виховання, 30 випускників вступили на професійне навчання
- У 2016 році модель комплексу послуг для дітей і сімей на рівні громад була визнана на національному рівні, що підтверджується Постановою КМУ від 16 листопада 2016 року № 834 «Про затвердження Примірного положення про центр соціальної підтримки дітей та сімей»
- У 2018 році Постановою КМУ затверджено положення про Малий груповий будиночок. З державного бюджету виділена субвенція на будівництво будинків для малих групових будиночків
- Відбулось понад 150 навчальних візитів до Центру
- 5 громади створили послуги після консультацій працівників Центру та з врахуванням досвіду закладу
- Відпрацьовано механізм міжмуніципального співробітництва у сфері закупівель соціальних послуг 7 громадами
Структура Центру «Добре Вдома”:
Відділення термінового влаштування розраховане для проживання дітей, які з різних причин вилучені із сімей, залишені батьками, або влаштовані одинокими батьками до відділення на період проходження ними стаціонарного лікування. Зазвичай у відділення потрапляють діти, які потребують захисту, оскільки подальше перебування вдома могло загрожувати їх здоров’ю та життю або діти залишились без догляду дорослих. Робота фахівців відділення спрямована на якомога швидше влаштування дітей в сім’ї. Спочатку робота на повернення дитини проводиться з рідною сім’єю, якщо дитину не можливо повернути батькам, то дитину влаштовують в сімейні форми виховання.
Відділення матері і дитини надає невідкладну допомогу дітям і їх батькам, які опинилися у складних життєвих обставинах, постраждали від насильства, нещасних випадків та ін. Робота фахівців спрямована на попередження розлучення дітей з батьками, розвиток батьківського потенціалу, вирішення проблем сім’ї та успішну інтеграцію їх у громаду.
Служба підтримки сім’ї надає денні послуги дітям і сім’ям, щоб допомогти батькам успішно виховувати дітей і задовольняти їх потреби. Фахівці займаються розвитком дітей та допомагають їм подолати труднощі у спілкуванні з однолітками і дорослими. Послуги надаються як на базі Центру так і за місцем проживання сім’ї через функціонування мобільної бригади, що формується за запитом громади та може складатися з різних фахівців: логопеда, дефектолога, психолога, юриста та інших, які виїжджають в села і консультують сім’ї.
Служба раннього втручання надає послуги батькам та дітям, віком від народження до 7 років (з інвалідністю чи особливими освітніми потребами). Фахівці працюють над розвитком потенціалу дитини щоб забезпечити їй можливість здобувати освіту у навчальних закладах, в тому числі й за інклюзивною формою навчання, а також максимально розвивають у неї навички самообслуговування. Вчать батьків створювати дома умови для оптимального розвитку і адаптації дітей в суспільстві.
Загалом потужність центру становить 60 осіб/день в денних послугах та 48 осіб/день в послугах стаціонарного перебування.
Малий груповий будинок «Мій дім»
Заклад з умовами проживання, наближеними до сімейних, для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. В будиночок влаштовуються діти, яких не вдалося швидко влаштувати в сім’ї. В ньому можуть проживати 10 дітей одночасно. Він може функціонувати як окрема юридична одиниця, так і бути відділенням центру соціальної підтримки дітей та сімей.
В МГБ «Мій дім» діє система ключового вихователя. Саме ця людина безпосередньо взаємодіє з дитиною, знає її потреби, коло соціальних контактів, багато спілкується з дитиною, розвиває її здібності, допомагає вирішувати сімейні негаразди. Разом із дитиною ключовий вихователь планує її майбутнє: повернення дитини в біологічну сім’ю у разі позитивних змін у батьків чи готує дитину до влаштування в сімейні форми виховання, або до самостійного життя.
В МГБ життя та побут дітей організовані як у звичайній сім’ї. Діти навчаються у звичайній школі, їздять громадським транспортом і ходять в магазин, кіно, на гуртки чи заняття до репетиторів. Спільно з вихователями готують сніданок, обід та вечерю, чергують, прибирають, вчаться раціонально розподіляти гроші, брати на себе зобов’язання та відповідальність, готуються до самостійного життя після повноліття.