fbpx

Закриття інтернатних закладів на районному рівні

Поширити

ПРО ПРОЄКТ

Закриття інтернатних закладів та повернення дітей з них у рідні сім’ї, влаштування в прийомні сім’ї чи сімейні форми виховання задля поступової відмови від інтернатної опіки над дітьми – це одне з першочергових завдань, із якого ми розпочали свою діяльність із впровадження деінституціалізації, стартувавши 2 пілотні проєкти на рівні районів.
У 2006 році ми розпочали наш перший пілотний проєкт із закриття інтернату задля створення сімейно-орієнтованих послуг у Макарівському районі Київської області. У 2012 році у Дніпровському районі Дніпропетровської області стартував наш другий пілотний проєкт.

Мета проєкту – розробити та впровадити у громадах сімейно-орієнтовні послуги, які зупинять розпад сімей, потік дітей на вулиці та до інтернатів, гарантуватимуть ефективну та вчасну підтримку сім’ям там, де вони живуть.
Проєкт впроваджувався в Макарівському районі Київської області та Дніпровському районі Дніпропетровської області. Тут були відпрацьовані моделі створення сімейно-орієнтованих послуг з одночасним закриттям інтернатних закладів. За допомогою детального аналізу ситуації в районах і визначення першочергових потреб був сформований перелік послуг, які необхідно впроваджувати у кожному з районів. Отримані дані стали доказовою базою і дозволили спроєктувати та створити в обох районах Центри соціальної підтримки дітей та сімей, метою яких є попередження розлучення дітей з їхніми сім’ями, забезпечення доступності соціальних послуг для дітей і сімей в громаді, усунення необхідності влаштування дітей в інтернатні заклади.
Результати проєкту стали основою затвердженого Урядом Примірного положення про центр соціальної підтримки дітей та сімей, яке на державному рівні регламентує створення таких комплексів сімейно-орієнтовних послуг у громадах по всій країні.

Період реалізації: 2006-2014 роки

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

Недосконала система реагування на порушення прав дитини, розрізненість відомств у вирішені долі дитини, відсутність  послуг із підтримки для дітей та сімей у громадах, брак професійних знань і ефективних методик соціальної роботи створюють ілюзію захисту та призводять до того, що дітей вилучають із сімей або ж батьки змушені віддавати їх до інтернатів через власну бідність, безробіття, освітні потреби дітей та неможливість отримати допомогу. Наш попередній досвід довів, що найбільш ефективною і результативною є вчасна підтримка сімей там, де вони живуть, а створення професійних послуг для дітей і сімей, що дають можливість оперативно реагувати на проблеми, є ключовим елементом змін у соціальній сфері та захисту дитини, не змушуючи її жити роками в ізольованих інтернатах.

РЕЗУЛЬТАТИ

  • 2 дитячі будинки закрито
  • 5 дітей повернули в біологічну сім’ю
  • 11 дітей влаштували під опіку родичів
  • 39 дітей випускників підготували до дорослого життя
  • 16 дітей усиновлено
  • 16 дітей влаштовано до сімейних форм виховання

КОМПОНЕНТИ ПРОЄКТУ

1) Оцінка потреб дітей
Проводилася, щоб виявити потреби кожної дитини в інтернаті щодо її подальшої долі: повернення до рідної сім’ї, влаштування під опіку родичів, до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу чи інших форм сімейного догляду. Ми вивчали особові справи всіх дітей інтернату, що готується до закриття, та проводили співбесіди з кожною дитиною. У закладі також працювали психологи: проводили численні тести з дітьми, щоб визначити їх психологічний стан та рівень психологічного розвитку дитини. Також частиною оцінки стали виїзди до сімей дітей та оцінка їх стану, можливостей вирішити кризові ситуації, виправити становище в сім’ї так, щоб батькам можна було повернути дитину.

2) Індивідуальна і групова робота з дітьми направлена на розвиток життєвих навичок
Непристосованість до життя у сім’ї та до самообслуговування – це одна з ключових проблем, із якою стикаються діти після виходу з інтернату. Тому для успішної адаптації дітей поза стінами закладу (у сім’ї чи самостійному житті) ми проводили серію тренінгів для дітей в інтернаті та навчали їх готувати їжу, слідкувати за чистотою свого одягу, кімнати, власною гігієною, користуватися громадським транспортом, сплачувати комунальні платежі, розумно розподіляти кошти, закупляти продукти й одяг та інші звичні для життя у суспільстві речі, яких, проте, тяжко навчитися у неприродних умовах інституційного догляду.

3) Обстеження житла і майна дітей
За кожною дитиною-сиротою чи позбавленою батьківського піклування законодавчо забезпечене закріплення житлової площі. Проте більшість дітей перебувають у закладах роками, а їх житло за цей час стає непридатним для проживання або й не зберігається. Наші фахівці зібрали інформацію про забезпеченням майнових прав та стан житла дітей в закладах, спільно з випускниками інтернату відвідували житло дітей, оцінювали його стан, забезпечували поновлення чи підтвердження прав дитини на житлову площу, а також домовлялися про ремонт житла, обладнання мінімально необхідною побутовою технікою та меблями – для того, щоб випускники закладу, дійсно, могли переїхати до придатної домівки та розпочати самостійне життя.

4) Пошук та підтримка контактів з родичами
Пріоритетним рішенням для дитини часто є повернення до рідної сім’ – якщо вдалося вирішити проблеми, через які дитину вилучили, або ж влаштувати дітей під опіку родичів. Проте, інтернати не вели базу родинних контактів вихованців, не намагалися відшукати родичів дітей, встановити контакт між родичами і дитиною та передати дитину у сім’ю родичів. Наші фахівці ретельно дослідили родинні зв’язки кожної дитини в закладі та склали карту родинних контактів, налагоджували взаємодію між родичами та дитиною. У результаті, велика частина дітей із закритих інтернатів потрапили до родин родичів, які часто навіть не знали про лихо, що спіткало їх рідню, а дізнавшись, виявили бажання забрати дитину до себе.

5) Медичне обстеження та лікування дітей
Рівень медичного забезпечення дітей в інтернатах завжди викликав сумніви, адже фінансування статей витрат на медичні потреби перебуває на низькому рівні та не здатне покрити навіть першочергових потреб, не кажучи вже про спеціальне лікування. Тому ми організували детальне медичне обстеження кожної дитини. Виявилося, що багато дітей мали проблеми зі здоров’ям, вроджені чи набуті вади розвитку, потребували стаціонарного лікування, операцій чи забезпечення медичним обладнанням, таким як, наприклад, слухові апарати. Кожна дитина пройшла відповідне лікування, і лише після цього був розпочатий процес виведення дітей із закладу до сімей.

6) Навчальні тренінги для персоналу інтернатів та вчителів шкіл
Ми провели масштабну роботу з персоналом інтернатів та вчителями шкіл тих громад, куди поверталися жити діти. Ми навчили персонал інтернатів використовувати концепцію роботи з дитиною та сім’єю через оцінку сильних сторін та потреб, як виявити особливості дітей, які пережили втрату чи психологічну травму, як дисциплінувати дитину замість покарання. Вчителі також були навчені особливостям роботи з дітьми після втрати чи психологічної травми та підходам до соціальної адаптації дітей.

7) Підготовка дітей до переміщення в сім’ї
Після детального вивчення ситуації кожної дитини наші фахівці розробили індивідуальні плани виведення кожної дитини із закладу до родин. Спільно з дітьми фахівці визначили місце їх переміщення, а також розробили план інтеграції до сімей, відвідували рідних чи майбутніх нових батьків дитини, встановлювали контакт, визначали рівень взаємодії між дитиною та сім’єю, допомагали вирішити проблемні ситуації та налагодити порозуміння. Якщо ж мова йшла про випускників інтернатів, то фахівці відвідували навчальні заклади, куди збиралася вступати дитина, домовлялися про місце у гуртожитку, організовували підготовку дітей до вступних іспитів та їх вступ до навчального закладу та забезпечували подальшу підтримку дитини.

8) Влаштування дітей до сімейних форм виховання
При закритті інтернату важливо було забезпечити достатню кількість та різноманіття сімейних форм виховання, куди можуть бути влаштовані діти, якщо їх перебування у рідній сім’ї загрожуватиме їх здоров’ю та життю. Ми працювали над поширенням інформації про створення, функціонування та розвиток сімейних форм виховання дітей через місцеву пресу та телебачення; консультували сім’ї, які виявили бажання взяти дитину на виховання та підтримували їх після; розповсюджували інформаційні матеріали у селах районів.

Назад

Поширити

Схожі статті

Групи взаємопідтримки

Організація груп взаємопідтримки є актуальною не тільки для батьків, а й для соціальних працівників, адже робота таких груп вирішує низку актуальних питань, пов’язаних із вихованням дітей у сім’ях та наданням ефективної та оперативної підтримки батькам.

Послуги для дітей та сімей у громадах: центр соціальної підтримки дітей та сімей “Добре Вдома”

В рамках проєкту до грудня 2014 року ми відпрацювали модель реформування інтернатного закладу з одночасним розвитком сімейно орієнтованих послуг для дітей і сімей «Добре вдома» у Дніпровському районі Дніпропетровської області. За два роки нам вдалося визначити і спланувати комплекс соціальних послуг, який був оформлений у центр соціальної підтримки дітей і сімей та малий груповий будинок (МГБ), вивести дітей із інтернату та закрити заклад.

«Соціальна інфраструктура для внутрішньо переміщених родин. (Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді)»

Проєкт впроваджується в 12 громадах на Сході України. Ми реалізуємо проєкт у м. Дружківка та Миколаївській ОТГ Донецької області. Проєкт передбачає підготовку кейс-менеджерів для розвитку їх професійної компетенції з впровадження технології ведення випадку в практику їх роботи з сім’ями у складних життєвих обставинах і внутрішньо переміщеними особами.

Категорії

Схожі статті

Групи взаємопідтримки

Організація груп взаємопідтримки є актуальною не тільки для батьків, а й для соціальних працівників, адже робота таких груп вирішує низку актуальних питань, пов’язаних із вихованням дітей у сім’ях та наданням ефективної та оперативної підтримки батькам.

Послуги для дітей та сімей у громадах: центр соціальної підтримки дітей та сімей “Добре Вдома”

В рамках проєкту до грудня 2014 року ми відпрацювали модель реформування інтернатного закладу з одночасним розвитком сімейно орієнтованих послуг для дітей і сімей «Добре вдома» у Дніпровському районі Дніпропетровської області. За два роки нам вдалося визначити і спланувати комплекс соціальних послуг, який був оформлений у центр соціальної підтримки дітей і сімей та малий груповий будинок (МГБ), вивести дітей із інтернату та закрити заклад.

«Соціальна інфраструктура для внутрішньо переміщених родин. (Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді)»

Проєкт впроваджується в 12 громадах на Сході України. Ми реалізуємо проєкт у м. Дружківка та Миколаївській ОТГ Донецької області. Проєкт передбачає підготовку кейс-менеджерів для розвитку їх професійної компетенції з впровадження технології ведення випадку в практику їх роботи з сім’ями у складних життєвих обставинах і внутрішньо переміщеними особами.

Ваша допомога безцінна для дітей України

Як ви хочете допомогти

Ваша допомога важлива для дітей та їх сімей

В даний момент ми не проводимо масовий збір коштів, проте Ви завжди можете допомогти - зверніться за реквізитами у будь-якій зручний для Вас спосіб

Введіть прийнятну для Вас сумму:

грн.

Дякуємо

З Вами зв'яжуться найближчим часом

Дякуємо за підписку

Тепер ви зможете дізнаватися усі актуальні новини