Станом на 16 березня 2020 року завершено дослідницький компонент Пілоту з оцінки ситуації у будинках дитини та розробки рекомендацій щодо їх реформування.
У ході дослідження було зібрано інформацію щодо поточного матеріально-технічного забезпечення п’яти пілотованих будинків дитини (БД).
Дослідження охопило 334 працівника БД із числа медичного і педагогічного персоналу. Проведено оцінку стану здоров’я і психомоторного розвитку для 406 дітей – вихованців закладів. Вивчено дані щодо 239 дітей, які вибули із закладів впродовж останніх 12-ти місяців. Проведено інтерв’ю з представниками 83 сімей, діти яких виховуються у БД з метою виявлення їхніх потреб у медичних і соціальних послугах для догляду та підтримки дітей, які потребують цих послуг та оцінки наявних ресурсів цих сімей.
Також у цей час було проведено оцінку потреб у послугах медичної реабілітації, паліативної допомоги і соціальних послугах дітям і їх сім’ям у Полтавській, Дніпропетровській і Херсонській областях.
Для аналізу поточної ситуації та нормативних засад надання послуг медичної реабілітації, паліативної допомоги та соціальних послуг було проаналізовано відповідні документи з низки відкритих джерел.
Збір даних щодо наявних послуг та фахівців і спеціалістів відбувався шляхом направлення запитів до департаментів охорони здоров’я і служб у справах дітей обласних державних адміністрацій, які, у свою чергу, надіслали відповідні запити до усіх закладів, які надають медичні і соціальні послуги дітям і їх сім’ям, в кожній із трьох областей.
Таким чином ми отримали інформацію щодо кількості закладів, які надають запитувані послуги; типів послуг, до яких мають доступ діти з особливими потребами в областях; кадрового забезпечення; а також кількості дітей, які потребують послуг паліативної допомоги на тепер.
Крім цього у кожному місті, де проходило дослідження були проведені фокус-групові інтерв’ю з батьками/представниками дітей віком 0–18 років, які мають інвалідність і користуються послугами медичної реабілітації, паліативної допомоги й соціальними послугами (всього 5 фокус-груп).
А також проведено 100 глибинних інтерв’ю з експертами, які надають послуги з медичної реабілітації, паліативної допомоги й соціальні послуги дітям та їхнім родинам та особами, відповідальними за прийняття рішень.
Попередні висновки за результатами дослідження уже були презентовані у Полтаві (12 березня). У заході взяли участь заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації, відповідальні представників департаменту охорони здоров’я, департаменту соціального захисту населення, служби у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації, обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді і директор Кременчуцького спеціалізованого будинку дитини.
Станом на тепер триває робота з аналізу і узагальнення отриманої інформації для Дніпропетровської і Херсонської областей та розробки рекомендацій щодо трансформації пілотних будинків дитини і розвитку послуг медичної реабілітації, паліативної допомоги і соціальних послуг для дітей та їх сімей.
«Пілот з оцінки ситуації у будинках дитини і розробки рекомендацій щодо їх реформування» реалізується за технічної підтримки Проекту «Підтримка реформи охорони здоров’я», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Програмою Уряду Великої Британії «Good Governance Fund».